192106-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Utbildningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Säkerhetsutbildning inför att arbeta i länder med medelrisk eller högrisk säkerhetsläge
Referensnummer: A2021/1287
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser säkerhetsutbildning inför att arbeta i länder med förhöjt eller mycket förhöjt säkerhetsläge.
Omfattning
Avtalet omfattar leverans av säkerhetsutbildning inför att arbeta i länder med medelrisk eller högrisk säkerhetsläge för uppdrag som omfattar upp till och med 3 750 000 SEK exklusive moms för löpande uttag vid behov under avtalstiden.
Fördelningen mellan de två utbildningstyperna fördelas till ca 80 % Säkerhetsutbildning för arbete i medelriskområde och ca 20 % Säkerhetsutbildning för arbete i högriskområde.
Omfattningen av uppdragen kommer att variera under avtalsperioden. Köparen förbinder sig inte att köpa en viss volym under avtalstiden. Maximalt belopp som ramavtalen får omfatta under avtalstiden är 6 500 000 SEK exklusive moms.
Anbudsområde
Denna upphandling är inte indelad i olika anbudsområden.
Anbudsgivaren ska kunna offerera och leverera samtliga efterfrågade tjänster inom anbudsområdet. Delat anbud accepteras inte.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80510000 Specialutbildning, 80550000 Säkerhetsövningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beskrivning av upphandlingsföremålet
Upphandlingen avser säkerhetsutbildning för personal som kommer att arbeta eller företa tjänsteresor i medelrisk och högriskområden. Utbildningen ska ha ett rådgivande perspektiv som syftar till att öka kursdeltagarnas kunskap att självständigt värdera hot och risk inom ramen för sin verksamhet samt att tillhandahålla metod för ökad mental beredskap.