192111-2023 - PlaneringSverige-Partille: Byggnadsanläggning
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Simhallskvarteret i Partille
Referensnummer: 23/13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
På uppdrag av Partille kommunfullmäktige skall Partillebo uppföra en simhall på en fastighet i centrala Partille. I kvarteret kommer det dessutom att inrymmas såväl bostäder som lokaler. Partillebo AB vill på detta sätt informera om den kommande upphandlingen av kvarteret.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211300 Byggnation av bostäder, 45212212 Anläggningsarbete för simbassäng
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Objektet avser byggnation av ett kvarter i centrala Partille (Partille Port kvarter 3) och kommer preliminärt att omfatta tre huvuddelar innehållande:
- Ca 10 000 kvm simhall
- Ca 900 kvm relax, våta och torra ytor
- Ca 1000 kvm verksamhetslokaler
- Bostäder, ca 95 lägenheter
- Parkeringsanläggning söder om simhallskvarteret
- Förbindelsegång mellan arenan och simhallen