192133-2017 - ÄndringSverige-Tyresö: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vård och omsorgsboende, demensboende från 65 år, SoL.
Referensnummer: 2017/KSUH 0052
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Tyresö kommun avser att upphandla vård- och omsorgsplatser enligt SoL för personer från 65 år. Upphandlingen avser permanenta vård- och omsorgsplatser för personer med demenssjukdom.
Anbudsgivaren ska tillhandahålla mellan 50 och 65 vård och omsorgsplatser på ett boende för personer från 65 år med demenssjukdom. Anbudsgivaren väljer själv antalet vård och omsorgsplatser som offereras, dock minst 50 platser.
Kommunen kommer att teckna avtal med en anbudsgivare.