192134-2017 - ÄndringSverige-Stockholm: Undervisning och utbildning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Yrkes- och studieförberedande moduler.
Referensnummer: Af-2017/0008 5697
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Kort beskrivning av tjänsten:
Allmän orientering:
Arbetsförmedlingen inbjuder till att lämna anbud i upphandling av Yrkes- och studieförberedande moduler, diarienummer Af-2017/0008 5697.
Utbildningen syftar till att ge individuella, kompletterande studie- och yrkesvägledande insatser för att ge deltagaren förutsättningar för fortsatta studier eller anställning.
Den övergripande målsättningen med Yrkes- och studieförberedande moduler är att deltagaren efter genomförd utbildning med kompletterade kunskaper har fått en klar inriktning inför framtida studier, alternativt arbete.
Arbetsförmedlingen avser att göra utbildningen tillgänglig i hela landet. Yrkes- och studieförberedande moduler kommer att upphandlas för 70 separata leveransområden.