192152-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operationskapacitet samt därtill relaterade vårdplatser.
Referensnummer: 2017-156
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska Universitetssjukhuset planerar att förlägga viss operationsverksamhet till annan extern operationsavdelning. Detta i syfte att utjämna variationer i skillnader beräknat behov av operationskapacitet i förhållande till tillgänglig kapacitet. Denna upphandling avser volymer vilka förläggs utanför Karolinska och omfattar:
— hyra av operationssalar för kirurgiska ingrepp;
— assisterande operationspersonal: operationssköterska/or, operationsundersköterska/or samt narkospersonal (läkare + sjuksköterska);
— slutenvårdplatser: sjuksköterskor och undersköterskor;
— dagkirurgiska vårdplatser: sjuksköterskor och undersköterskor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 74 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Operationskapacitet samt därtill relaterade vårdplatser
Del nr: 2017-156
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70130000 Uthyrning av egen fast egendom, 85100000 Hälsovårdstjänster, 85111100 Kirurgisk sjukhusvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Karolinska Universitetssjukhuset planerar att förlägga viss operationsverksamhet till annan extern operationsavdelning. Detta i syfte att utjämna variationer i skillnader beräknat behov av operationskapacitet i förhållande till tillgänglig kapacitet. Genom att förlägga en viss volym av operationer utanför sjukhuset utöver egna resurser kommer man att öka tillgängligheten. minska väntetiderna och upprätthålla vårdgarantin samtidigt som ledig kapacitet på marknaden utnyttjas.