192158-2017 - ResultatSverige-Bålsta: Vägtransporter
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färdtjänst.
Referensnummer: UH-17-12279
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte är att säkerställa behovet av färdtjänst med taxi. Med taxi avses både fordon upp till 8 passagerare samt specialfordon som kan transportera rullstol. Avtalet gäller transporter för kommuninvånare som är bosatta i Håbo kommun.
Denna upphandling gäller ej Riksfärdtjänst, vilken kommer att upphandlas separat.
Avtalsperioden är två (2) år med möjlighet för kommunen till förlängning om ett (1) år + ett (1) år.
Nuvarande avtal går ut 30.9.2017.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60120000 Taxitjänster, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen