192174-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mark Hamnplan – Stockholm Norvik Hamn.
Referensnummer: UH-2017-169
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna entreprenad omfattar:
— Nybyggnad av hamnplan, total yta ca 360 000 m².
— Ca 200 000 m² av ytan beläggs med marksten.
— Nytt system för omhändertagande av dagvatten med linjeavvattning och reningsanläggningar.
— Brandvattenanläggning med pumpstation.
— VA- anläggning med tillhörande vattenreservoar och pumpstationer.
— Kanalisation för el, tele och optofiber (OPI och traditionell ) till byggnader, fartygsanslutningar, belysningsmaster m.m.
— Utrustning så som grindar, staket, portaler, påkörningsskydd m.m.
— Teknikhus, skärmtak m.m.
— Betongarbeten med belysningsfundament, fundament för skärmtak, grindstolpar, plattor m.m.
— Förläggning av ledningar under vatten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 300 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen