Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Detaljprojektering Celsiusgatan
Referensnummer: 2343/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsultuppdraget avser detaljprojektering och framtagande av komplett förfrågningsunderlag och bygghandling för utförandeentreprenad avseende allmän platsmark vid Celsiusgatan, med utgångspunkt från trafikförslag och detaljplan.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311220 Vägingenjörstjänster, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Detaljplanen Celsiusgatan rymmer ca 600 lägenheter och 1800 kvm lokaler samt en ny förskola. Planområdet är beläget utmed Östra Eriksbergsgatan på Hisingen.