192229-2018 - ResultatSverige-Täby: Juridiska tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Juridiska konsulttjänster
Referensnummer: KS 2017/212-05
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79100000 Juridiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser juridiska konsulttjänster för successiva avrop under avtalsperioden.
De avtalsområden inom vilka särskild specialistkompetens eftersöks anges nedan.
Anbudsansökan kan lämnas på ett, flera eller samtliga avtalsområde. Respektive avtalsområde kommer att utvärderas var för sig.
Avtalsområde 1. Förvaltningsrätt och socialrätt.
Avtalsområde 2. Affärsjuridik.
Avtalsområde 3. Upphandlingsrätt.
Avtalsområde 4. IT-rätt.
Avtalsområde 5. Immaterialrätt.
Avtalsområde 6. VA-juridik.
Avtalsområde 7. Entreprenad- och konsulträtt.
Avtalsområde 8. Fastighetsrätt.
Denna upphandling genomförs genom urvalsförfarande, viket innebär att anbudssökande i steg 1 (detta steg) lämnar in en ansökan om att få lämna anbud. Kvalificerade anbudssökande bjuds sedan in att lämna anbud i steg 2.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79110000 Juridisk rådgivning och representation, 79111000 Juridisk rådgivning, 79112000 Juridisk representation, 79140000 Juridisk rådgivning och informationstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen