192242-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Tyresö: Programvara för administration
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kundtjänstsystem, Contact Center och E-tjänster
Referensnummer: 2018/KSUH 0136
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48219300 Programvara för administration
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett systemstöd för kundtjänstärenden.
Upphandlingen kommer att bestå av de följande delarna: Kundtjänst, E-tjänster, Contact Center (ansluts 29.9.2020), Medborgarportal för synpunkter och röstning, Processmotor (som en funktion för de övriga delarna),och en option -Bokningsfunktion.
Allmän orientering
Tyresö kommun är Tyresös största arbetsgivare med cirka 3 000 anställda som arbetar inom fler än 200 olika yrken och inom 19 olika verksamhetsområden. Vi befinner oss i en expansiv fas där dagens 47 000 invånare ska bli 60 000 fram till år 2030.
Tyresö kommun strävar efter att vara attraktiv arbetsgivare samt efter att vara smart, öppen och en kommun i framkant. Därför satsar Tyresö kommun på den grundläggande infrastrukturen för att bland annat göra digitala tjänster tillgängliga och lätta att nå för alla.
Läs mer om Tyresö på kommunens hemsida www.tyreso.se
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48311000 Programvara för dokumenthantering, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48445000 Programvara för kundhantering, 48920000 Programvara för kontorsautomation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen