Kontraktstilldelning på uppdrag av andra behöriga myndigheter
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
L82 - Pendelbåtstrafik, linje 82, Djurgårdslinjen
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60610000 Färjetransport
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget innefattar att utföra kollektiv pendelbåtstrafik i Stockholms län på linje 82, Djurgårdslinjen, samt ansvara för tillhörande tjänster. Linjen avses bedrivas regionägda fartyg, mer information om det specificeras i upphandlingsunderlaget.
(tjänsternas typ och kvalitet eller indikation på behov och krav)