192276-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Avfallsdepå
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mottagning och hantering av avfall
Referensnummer: FEV23/0041
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232470 Avfallsdepå
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdragstagaren ska ta emot, behandla och slutligt omhänderta deponiavfall efter avrop från beställaren under hela uppdragstiden.
Avfallet ska vägas och registreras vid mottagning.
Av registrering ska framgå:
- Tidpunkt för mottagning
- Kod för det avlämnande fordonet (exempelvis reg.nr)
- Avfallsslag
- Avfallets vikt
- Pris/ton och totalsumma
Skatten har höjts med 20:-/ton från Januari 2020 och vi justerar behandlingspriset därefter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232470 Avfallsdepå, 90510000 Avfallshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren deponerar cirka 500 ton avfall årligen men avvikelser kan ske. Deponiavfallet levereras fritt till uppdragstagarens mottagningsplats