192299-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Marknadsföring – Mediebyråtjänster 2027
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelMediebyråtjänster 2027
BeskrivningUpphandlingen avser Ramavtal där alla statliga myndigheter och ett antal andra upphandlande myndigheter kan tillgodose sina behov av Mediebyråtjänster (mediestrategi, planering och köp av annonser samt kampanjer). Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på Ramavtalet till totalt 550 000 000 SEK exklusive mervärdesskatt. Uppskattningen grundas på statistik från nuvarande ramavtal. Kammarkollegiet garanterar inte någon exklusivitet, försäljningsvolym eller liknande. Mediebyråtjänster får avropas upp till en sammanlagd omsättning om 1 100 000 000 SEK exklusive mervärdesskatt under Ramavtalets löptid. Om den sammanlagda omsättningen uppnås kan Avrop inte längre ske från Ramavtalet. Ovan redovisade siffror inkluderar mediekostnader.
Intern identifierare23.3-14672-2025
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79342000 Marknadsföring
Ytterligare klassificering (cpv): 79340000 Reklam och marknadsföring, 79341100 Reklamrådgivning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000