192317-2021 - ResultatSverige-Strängnäs: Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ekonomisystem
Referensnummer: KS/2020:131-059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212400 Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer
II.1.4.
Kort beskrivning
Strängnäs kommun avser teckna avtal omfattande nytt ekonomisystem, inklusive licenser, tjänster för implementering, underhåll, support och uppdateringar, optioner avseende tillkommande funktioner/moduler.
Ett standardsystem som finns tillgängligt på marknaden efterfrågas, d.v.s. inte ett nytt utvecklingsprojekt.
Leveransen ska ske i form av mjukvara som tjänst.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48812000 Ekonomiska informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen