19234-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Gasformiga bränslen
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leverans av biogas som drivmedel, Örebro län
Referensnummer: VL 170 064
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09120000 Gasformiga bränslen
II.1.4.
Kort beskrivning
Leveransen omfattar leverans av fossilfri biogas till Köparens bussdepåer Skottvägen 12, Örebro och Tallbyvägen 19, Odensbacken i omfattning med en minskande volym från ca 4 100 000 Nm3 år 2020 till ca 2 000 000 Nm3 år 2030.
I leveransen ingår att anlägga, drifta och underhålla en ny Tankanläggning vid bussdepån i Odensbacken.
Avtalet avser tiden från 2019-08-01 och tom 2027-12-31. Inom ramen för detta avtal finns även möjlighet till förlängning som längst tom 2033-12-31.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09100000 Bränslen
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen