192372-2019 - ResultatSverige-Broby: Beläggningsmaterial
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Beläggningsarbeten - asfalt
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39812500 Beläggningsmaterial
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal med successiva avrop efter behov när det gäller löpande beläggningsarbeten med asfalt. I arbetena ingår alla erforderliga arbeten och leveranser för fullständigt utförande av beläggningsarbeten i komplett skick. Arbetenas omfattning bestäms varje år efter beställarens anslag till underhållsverksamhet.
Upphandlingen omfattar drifts- och underhållsåtgärder avseende befintliga hårdgjorda ytor. Avtalet omfattar även överbyggnad, justering och utbyte av dexlar, kantsten, vägmarkering och övriga markbeläggningar om detta sker i samband med och i anslutning till beläggningsarbeten. Ramavtalsperioden är fr.o.m. undertecknande t.o.m. 28.2.2021 med rätt för beställaren till förlängning i två (2) år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39812500 Beläggningsmaterial, 44113620 Asfalt, 45233222 Vägbeläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen