19245-2022 - ÄndringSverige-Uppsala: Larmsystem
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trygghetslarm för Särskilt boende
Referensnummer: ALN-2021-00678
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35121700 Larmsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett (1) komplett trygghetssystem med tillhörande tjänster och produkter till ett antal särskilt boenden i Uppsala kommun.
Kommunens mål med denna upphandling är att den ska kunna bidra till en förbättrad livskvalitet för brukare och en förbättrad arbetsmiljö för personal. Kommunens mål är att tjänsten ska kunna bidra till:
•- Minskning av fallolyckor
•- Minskning av falska larm
•- Effektivare tillsyn, speciellt nattetid