192456-2019 - ResultatSverige-Göteborg: Ingenjörstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bärighetsbedömningar för gator och vägar
Referensnummer: 1584/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser konsulttjänster för löpande hantering av bärighetsbedömningar rörande kommunala gator och vägar inom Göteborgs stad.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311220 Vägingenjörstjänster, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I uppdraget ingår att ta fram underlag för beslut om bärighetsklassning, bevaka ärenden med tillfällig uppklassning m.m.