Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport, optisk sortering samt behandling av kärl- och säckavfall.
Referensnummer: 21 SKF 19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Transport av hushållsavfall från förbundets omlastningsstationer till anläggning med optisk utsortering av matavfall samt vidare behandling av utsorterat matavfall och restavfall.
Eventuellt också tillhandahållande ac containrar på omlastningsstationerna.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90510000 Avfallshantering, 90511200 Hämtning av hushållssopor, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen