Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande leverans och installation av betalningslösningar för Örebro kommuns parkeringar samt ett ramavtal för reservdelar, drift och teknisk uppgradering.
Upphandlande myndigheter
Upphandlande myndigheter för denna upphandling är: Organisationsnr Upphandlande myndighet 21200-1697 Örebro kommun 559149-1641 Örebro Parkering AB
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30144200 Biljettmaskiner, 38730000 Parkeringsmätare, 48100000 Programvara för särskild industri, 51214000 Installation av parkeringsmätare, 63712400 Parkeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Upphandlingens omfattning
Upphandlingen omfattar ett avtal för inköp, leverans och installation av betalningslösningar för Örebro kommuns parkeringar. Dessa betalningslösningar skall installeras av L enligt avrop under de första två åren i tätt samarbete med B. Avrop av dessa kommer att ske i partier om ca 15 st. parkeringsautomater. Upphandlingen avser även ett ramavtal för reservdelar, drift och teknisk uppgradering. Leverans och montage av de ca 300 st. parkeringsautomaterna kommer att ske succesivt efter avrop från B. Administrativa tjänster skall starta omgående efter installationen och löpa enligt villkor i kommande avtal. Samtliga offererade delar i anbudet skall idag finnas installerade och i bruk hos andra aktörer. Allt skall vid leverans vara fungerande och inte kräva någon ytterligare utveckling. Samtliga parkeringsautomater skall vara utrustade för kortbetalning. Upphandlande myndigheter Upphandlande myndigheter för denna upphandling är: Organisationsnr. Upphandlande myndighet 21200-1697 Örebro kommun 559149-1641 Örebro Parkering AB