192514-2017 - ResultatSverige-Lund: Kontorsmateriel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förbrukningsmateriel skola och förskola.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Lund, Skåne län.
Nuts-kod SE224 Skåne län,SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar deltagande upphandlande myndigheters huvudsakliga behov av förbrukningsmateriel till skol- och förskoleverksamheten. Det är produkter så som papper/block, ritpapper, skrivpennor, lim, förvaring, saxar, pärmar och mappar.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
30192000 Kontorsmateriel, 22160000 Häften, 22816000 Block, 22851000 Pärmar, 22852000 Mappar, 24910000 Lim, 30192100 Radergummin, 30192130 Blyertspennor, 30192133 Pennvässare, 30192700 Skriv- och kontorsmateriel, 30197620 Skrivpapper, 37823600 Ritpapper, 39241200 Saxar, 39292500 Linjaler, 44421720 Förvaringsskåp
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.