192563-2023 - ResultatSverige-Norrköping: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultstöd till införandet av affärssystem
Referensnummer: 23-00415
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sjöfartsverket håller på att införa affärssystemet IFS Cloud som omfattar funktionalitet i modulerna Ekonomi, HRM, Project, Supply Chain, Försäljning & Service, Service och Underhåll och Business Enablers.
I samband med införandet av IFS byter sjöfartsverket ekonomimodell och förändrar kodsträngen. Systemet implementeras av Tieto Evry.
Upphandlingen avser konsultstöd med expertkompetens av IFS i samband med införandet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72246000 Konsulttjänster för system, 72263000 Programimplementation, 72266000 Programkonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen