192564-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Hantering av ofarligt avfall
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande av tryckimpregnerat trä
Referensnummer: UVA-2022-00425
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Leverantören ska omhänderta tryckimpregnerat trä från Hovgårdens avfallsanläggning. Uppdraget omfattar transport av materialet till avsättning, avsättning av materialet samt återvinning eller bortskaffande av samtliga restprodukter. Leverantör ska för uppdraget tillhandahålla och ansvara för att containers för uppsamling av avfallet finns och att containers byts ut vid hämtning.
Under föregående år har Uppsala Vatten och Avfall AB tagit emot ca 1300 ton tryckimpregnerat träavfall.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Med anledning av synergieffekter, behovet av samordnade leveranser samt lägre administrativa kostnader har upphandlingen inte delats upp i flera delar.
Avtalet innehåller inte utfästelser att avropa en viss volym under avtalsperioden. Det verkliga utfallet är beroende av vilka behov som uppstår under avtalets löptid. Antagen Leverantör förväntas ha kapacitet att omhänderta material utifrån faktiskt behov. Den volym som ramavtalet maximalt kommer att omfatta uppskattas till 6 250 ton tryckimpregnerat trä före hela ramavtalsperioden.
Frågor om upphandlingsdokumenten ska ställas via funktionen för Frågor och Svar direkt i ärendet i TendSign.
Sista dag för att ställa frågor är 2022-04-29.
Sista anbudsdag är 2022-05-09 23:59.
​Beräknad avtalsstart är 2022-08-01.
Om avtalsstarten av någon anledning skulle fördröjas förskjuts avtalstiden i motsvarande utsträckning.