192591-2019 - ÄndringSverige-Härnösand: Elektroniska system för tidsregistrering
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bilbokningssystem 2019
Referensnummer: 19RS761
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31711300 Elektroniska system för tidsregistrering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingsföremål
Denna upphandling omfattar köp av Bilbokningssystem, både hård- och mjukvara, enligt beskrivning i Kravspecifikation och Mall för upphandlingskontrakt.
Med Bilbokningssystem i denna upphandling avses:
— Bilbokningstjänst via en webbtjänst- Digital körjournal- Automatisk insamling av kördata från våra fordon- Tjänst som föreslår alternativa sätt att resa genom samåkning i befintliga bokningar, buss eller annat kollektivtransportmedel
Bilbokningssystemet ska underlätta för Regionens medarbetare att välja ekonomiskt och klimatsmart resande.
4 huvudorter är aktuella för införandet av systemet fullt ut. Sundsvall, Sollefteå, Örnsköldsvik samt Härnösand (2 platser).
Kördata från övriga bilar inom Regionen ska kunna hanteras via systemet.
Avtalet planeras börja gälla 1.9.2019 t.o.m. 31.8.2021 med förlängning upp till 48 månader.