192592-2019 - ÄndringSverige-Umeå: Farmaceutiska tjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedelsförsörjning
Referensnummer: VLL 372-2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85149000 Farmaceutiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar läkemedelsförsörjning för Norra sjukvårdsregionen, dvs Västerbottens läns landsting, Region Norrbotten, Region Västernorrland samt Region Jämtland Härjedalen.