192637-2018 - PlaneringSverige-Enköping: Installationer för luftkonditionering
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation av förskola Örsundsbro
Referensnummer: TF 2017/646
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42512000 Installationer för luftkonditionering
II.1.4.
Kort beskrivning
Nybyggnation av en förskola i Örsundsbro med en total yta om ca 2000 m2 BTA, förskolegård och angöringsytor om ca 7000 m2.
Rivning av en befintlig byggnad på platsen på ca 160 m2 BTA.
Entreprenaden är en utförandeentreprenad och ska vara färdigställd för slutbesiktning senast 15.11.2019.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 70 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42512000 Installationer för luftkonditionering, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45312100 Installation av brandlarmssystem, 45312200 Installation av inbrottssystem, 45313100 Hissinstallationer, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45315100 Eltekniska installationer, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen