19266-2022 - ÄndringSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling sjukvårdsmaterial
Referensnummer: 2.2-5351-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
SiS befintliga avtal avseende sjukvårdsmaterial löper ut under början av 2022, vilket betyder att SiS har behov av att upphandla ett nytt ramavtal. SiS inbjuder därför till anbudsgivning gällande Upphandling av sjukvårdsmaterial till Statens institutionsstyrelse
Upphandlingen omfattar sjukvårdsmaterial. Med sjukvårdsmaterial avses i denna upphandling dels förbandsmaterial, dels sjukvårdsutrustning.
l i form av bl.a. bandage, häftor och tejp, sårläkningsprodukter, instrument samt övrigt material vilket kan vara handskar, desinfektion, hygienartiklar samt salva/kräm.
Sjukvårdsutrustning i form av bl.a. blodtrycksmätare, febertermometer, ortoskop, stetoskop samt tillbehör till dessa.