192674-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Reparation och underhåll av maskiner
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Personalbemanning av svets och grovsmidesarbeten för underhållsverkstad
Referensnummer: 0213/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50530000 Reparation och underhåll av maskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser extra bemanning till Renovas plåt- och maskinverkstad för arbeten inom svetsning, licenssvetsning, plåtslageri, ytbehandling, bläster, grovsmide och konstruktion. Arbetsmetoderna berör materialen aluminium, rostfritt och stål. Rengöring och underhåll av avfallsutrustning och behållare kan också förekomma.
Arbetet kommer mestadels bestå av underhållsarbeten enligt ovan, som ersätts per timme.
Renovas personal leder och fördelar arbetet.
Arbetet kommer till största delen ske på Ringön, Gjutjärnsgatan 12 i plåt-och maskin verkstaden.
Under 2023 kommer verksamheten att flytta till nya lokaler på Bönekullevägen i Tuve.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50530000 Reparation och underhåll av maskiner, 50800000 Diverse reparationer och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen