192691-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Fjärrvärmeledningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fjärrvärmeledningar och detaljer
Referensnummer: 19/105
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44163120 Fjärrvärmeledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Fjärrvärmeledningar avseende flexrör, enkelrör, dubbelrör samt detaljer.
Bakgrund
Tekniska verken-koncernen bedriver fjärrvärmeverksamhet i Östergötland med Linköping och Mjölby som huvudorter samt i Sörmland med Katrineholm som huvudort. I Mjölby med omnejd sker detta via det majoritetsägda bolaget MSE, Mjölby-Svartådalen Energi AB.
Syfte och mål
Upphandlingen avser leverans av fjärrvärmeledningar och fjärrvärmedetaljer. Avsikten är att teckna ramavtal med om möjligt minst tre leverantörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44160000 Rörledningar, ledningar, foderrör, rör och liknande föremål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Upphandlingen avser fjärrvärmeledningar och fjärrvärmedetaljer och omfattningen motsvarar ca 10 MSEK per år.
Fjärrvärmeledningar omfattar:
— flexrör
— enkelrör
— dubbelrör
Fjärrvärmedetaljer omfattar:
— rördetaljer som markventiler- rördetaljer för enkelrör- rördetaljer för dubbelrör
Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattade och gäller utan förbindelse.
Avsikten är att teckna ramavtal med om möjligt minst 3 leverantörer. För avrop upp till ett värde på 0.5 MSEK gäller rangordning och för avrop över ett värde på 0.5 MSEK gäller förnyad konkurrensutsättning.
Rangordning innebär att avrop först sker till den leverantör som är rangordnad som nummer ett (1). Om denna leverantör inte kan åta sig uppdraget går avropsförfrågan vidare till den leverantör som är rangordnad som nummer två (2) o s v. Förnyad konkurrensutsättning innebär att alla ramavtalsleverantörer får möjlighet att lämna anbud på aktuellt uppdrag. Uppdraget tilldelas den leverantör som bäst uppfyller ställda krav.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen.