2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av service och underhåll av passagesystem, grindstyrningar, inbrottssystem mm
Beskrivning: Denna upphandling omfattar service, underhåll, felsökning, reparation, jour, funktionssäkring, samt vid behov inköp, installation, montering och driftsättning av NSR:s system för passage, grindstyrning och inbrottslarm. Uppdraget syftar till att säkerställa en hög driftsäkerhet, trygghet och tillgänglighet vid NSR:s anläggningar samt att alla system fungerar stabilt var för sig och i samverkan.
Intern identifierare: 26/0131
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Förfarandets viktigaste kännetecken: Upphandlingen genomförs enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling, med användande av ett öppet förfarande. Upphandlingsförfarandet medger inte förhandling. Det är därför viktigt att bästa villkor lämnas i anbudet och att alla krav och villkor enligt detta upphandlingsunderlag följs.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50610000 Reparation och underhåll av säkerhetsutrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem, 35121700 Larmsystem, 42961100 Passerkontrollsystem, 50324100 Systemunderhåll
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000