192783-2026 - Resultat
Sverige – Grävning och schaktning – Entreprenadmaskiner och lastfordon med förare samt borrning
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelEntreprenadmaskiner och lastfordon med förare samt borrning
BeskrivningUpphandlingen omfattar entreprenadtjänster främst inom elarbeten kopplat till Jönköping Energi AB:s och Jönköping Energi Nät AB. Uppdragen kan omfatta transporter, grävning, borrning och angränsande tjänster.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45112000 Grävning och schaktning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:121450:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 43210000 Schaktmaskiner, 43262000 Maskinell utrustning för schaktning, 45112500 Schaktning, 60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60100000 Vägtransporter, 60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare