192831-2022 - ResultatSverige-Karlskrona: Besiktning av avlopp och konsulttjänster för avloppshantering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulter inom området Avloppsrening
Referensnummer: KS 2022/1207 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90490000 Besiktning av avlopp och konsulttjänster för avloppshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avser ramavtal gällande timpriser för konsultuppdrag för maskin- och processteknik för avloppsreningsverk.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71321300 Konsulttjänster inom VA, 90492000 Konsulttjänster för avloppshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren har behov av att säkra tillgången på konsulter för sin löpande verksamhet men också för insatser med kort varsel eller av akut karaktär.
Beställaren avser att genom denna förfrågan upphandla ramavtal för senare avrop.
Följande roller/arbetsuppgifter kan komma ifråga; expert, projektledare och handläggare.