Entreprenaderna omfattar markarbeten bland annat bestående av ombyggnad av gator, gångbanor, cykelvägar, dagvattenbrunnar/ledningar m.m samt löpande gatuunderhåll bestående av slithålslagning och smärre kantstensarbeten m m.