192898-2023 - ResultatSverige-Malung: Konstruktionsmaterial och tillhörande föremål
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Järnhandelsvaror och Byggvaror - Malung-Sälens kommun
Referensnummer: 21/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44100000 Konstruktionsmaterial och tillhörande föremål
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling för att täcka Malung-Sälens kommuns behov av järnhandels- och byggvaror.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44111000 Byggnadsmaterial, 44112000 Diverse byggnadskonstruktioner, 44140000 Byggmaterialrelaterade produkter, 44160000 Rörledningar, ledningar, foderrör, rör och liknande föremål, 44170000 Plattor, plåtar, band och folie relaterade till byggmaterial, 44190000 Diverse byggmaterial
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtal
Ramavtal kommer att tecknas med tre (3) leverantör per arbets- och produktområde såvida tre (3) eller flera anbudsgivare blir kvalificerade. Dessa kommer att rangordnas per arbetsområde och produktområde.Arbetsområden:- Malung- SälenProduktområden:- Järnhandelsvaror- ByggvarorAvtalsområden:- Malung - Järnhandelsvaror - Byggvaror- Sälen/Lima - Järnhandelsvaror - ByggvarorVid inköp över 50 000 SEK förbehåller sig beställaren rätten att använda förnyad konkurrensutsättning.
Förteckning över förfrågningsunderlaget
Upphandlingsunderlaget består av följande handlingar:
Upphandlingsdokument daterat 2020-03-111. Prisbilaga Järnhandelsvaror2. Prisbilaga Bygghandelsvaror3. Intyg samarbetspartner underleverantör4. Faktureringsrutin e-faktura Malung-Sälens kommun5. Bilaga - ALOS_05
Tillhandahållande av upphandlingsdokument
Upphandlingsdokumenten tillhandahålls utan kostnad via TendSign, https://tendsign.com. Användarlogin och lösenord erhålles via TendSign support.
Upplysningar under anbudstiden
Frågor gällande upphandlingen ska ställas skriftligen via Tendsign, senast 2022-04-11. Frågor och svar av väsentlig betydelse för anbudsgivandet publiceras i TendSign senast sex (6) kalenderdagar innan sista anbudsdag. Upphandlingsdokumenten kan rättas eller kompletteras under anbudstiden. Sådana ändringar publiceras på TendSign senast sex (6) kalenderdagar innan sista anbudsdag. Hämta därför alltid ut handlingarna från Tendsign för att undvika risken att missa kompletteringar/ändringar i upphandlingsdokumenten.Endast uppgifter publicerade i Tendsign databas är att betrakta som en del avupphandlingsdokumenten.
Uteslutning av anbud
Anbudet kan uteslutas från upphandlingen om Anbudsgivaren lämnat ofullständiga och/eller motstridiga uppgifter i anbudet. Anbudet kan även komma att förkastas om anbudshandlingarna inte överensstämmer med detta upphandlingsdokument.
Reservation- Alternativa anbud
Anbud får inte innehålla reservationer utan alla krav ska accepteras i dess helhet. Andra uppgifter och handlingar än de som uppgivits och/eller efterfrågats i upphandlingsdokumenten och som anbudsgivaren angivit i/bifogat till anbudet beaktas inte. Detsamma gäller för uppgifter som inte angivits inom ramen för upphandlingsdokumentens systematik. Således ska uppgifter anges i de svarsfält som är kopplade till respektive fråga.Alternativa anbud accepteras inte.
Anbudets giltighetstid
Anbud ska vara bindande t o m 60 dagar efter sista datum för anbudets inlämnande. Om upphandlingen blir föremål för rättslig prövning ska beställaren ha rätt att förlänga anbudens giltighetstid fram till dess att upphandlingskontrakt kan tecknas, dock i högst tre (3) månader efter angiven giltighetstid.På anmodan av beställaren kan anbudsgivarna ges möjlighet att ytterligare förlänga anbudstiden.
Rättelse, förtydliganden och komplettering
Uppenbara felskrivningar, felräkningar eller något annat uppenbart fel i anbudet får rättas. Kommunen får också begära att anbudet förtydligas och /eller kompletteras om det kan ske utan risk för särbehandling eller konkurrensbegränsning.
Anbudsprövning och utvärdering
Efter anbudsöppningen sker granskning och prövning av de anbud som kommit in.I upphandlingsförfaranden över tröskelvärdet har kommunen rätt att göra en omvänd utvärdering enligt LOU 4 kap. 12 §. Detta innebär att utvärdering sker först och att handlingar kommer att begäras in/kontrolleras endast för den/de anbudsgivare som myndigheten avser tilldela ramavtalet.Utvärdering kommer att ske enligt principen om det ekonomiskt mest fördelaktiga med hänsyn taget till pris. Den anbudsgivare som lämnar det mest fördelaktiga priset i enligt prisbilagorna, avses tilldelas ramavtalet.