Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Buss 2022
Referensnummer: 20/00626
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Den aktuella trafiken är uppdelad på fyra trafikuppdrag och gäller tätortstrafik i Sundsvalls kommun och Örnsköldsviks kommun och landsbygds-/förirtstrafik i Sundsvalls och Timrå kommun. Sammantaget beräknas trafiken årligen omfatta omkring 6 500 000 vagnkilometer och 244 000 tidtabellstimmar och ta i anspråk omkring 100 fordon, exklusive fordonsreserv, som trafikföretaget ska tillhandahålla.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60112000 Kollektivtrafik på väg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Den aktuella trafiken är uppdelad på fyra trafikuppdrag och gäller tätortstrafik i Sundsvalls kommun med närområde, Timrå kommun samt i Örnsköldsviks kommun. Sammantaget beräknas trafiken årligen omfatta omkring 6 600 000 vagnkilometer och 225 000 tidtabellstimmar och ta i anspråk omkring 120 fordon (bussar) som trafikföretaget ska tillhandahålla.