193034-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Anestesi och återupplivning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ventilator, transport
Referensnummer: VLL 2542-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33170000 Anestesi och återupplivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar en (1) prehospital transportventilator för användning i Västerbottens ambulanshelikopter för ventilation av vuxna och barn över tre (3) kg samt option på två (2) till. I upphandlingen ingår även ett leveransavtal på totalt sju (7) år för förbrukningsmaterial och tillbehör/ reservdelar samt option på ett serviceavtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33170000 Anestesi och återupplivning, 33172000 Apparatur för anestesi och återupplivning, 33157400 Andningsapparater för medicinskt bruk, 33157000 Utrustning för gasbehandling och annan andningsstödjande utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen