2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tjänstetecken i textil och metall
Beskrivning: Tjänstetecken är en del av polisens basuniform och tilldelas uniformerad perso-nal (polisstudenter, poliser och civilanställda) i både inre och yttre tjänst. Majo-riteten av polisens tjänstetecken appliceras på uniformspersedlar och är således det som avgör och definierar vad som är uniform. Polisen har genom riktlinjer för grafisk profil fastställt en grafisk profil som består av Polismyndighetens vapen, logotyp, färger, teckensnitt och andra gra-fiska detaljer. Syftet är att bidra till en tydlig och enhetlig bild av polisen. Polisens sortiment av tjänstetecken utgörs av totalt cirka 200 produkter delat på två anbudsområden. I anbudsområde 1 Textil ingår gradbeteckningar, mössmärken, tjänstgörings-tecken, funktionsbeteckningar, emblem, namnskyltar samt utbildningstecken. I anbudsområde 2 Metall ingår knappar, mössmärken, tjänstgöringstecken in-klusive polisbrickor, funktionsbeteckningar, slipshållare, namnbrickor, livrem samt utbildningstecken.
Intern identifierare: A702.396/2024
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 18450000 Fästen och spännen till kläder
Ytterligare klassificering (cpv): 14700000 Basmetaller, 18400000 Specialkläder och tillbehör, 18410000 Specialkläder, 18451000 Knappar, 18451100 Delar till knappar, 18452000 Säkerhetsnålar, 19000000 Skinn och textilier, plast- och gummimaterial, 19200000 Textilier och tillhörande varor, 19210000 Väv, 19240000 Specialtyger, 19260000 Tyg, 19420000 Konstgjorda textilfibrer, 35121600 Märken, 39561130 Textiletiketter och -märken, 39561132 Textilmärken, 44532200 Brickor av metall
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Anbudsområde 1- tjänstetecken textil
Beskrivning: Anbudsområde 1 - tjänstetecken i Textil utgörs gradbeteckningar, mössmärken, tjänstgöringstecken, funktionsbeteckningar, emblem, namnskyltar samt utbildningstecken.
Intern identifierare: Anbudsområde 1- tjänstetecken textil
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 2- tjänstetecken metall
Beskrivning: Anbudsområde 2 - tjänstetecken i Metall utgörs av knappar, mössmärken, tjänstgöringstecken inklusive polisbrickor, funktions-beteckningar, slipshållare, namnbrickor, livrem samt utbildningstecken.
Intern identifierare: Anbudsområde 2- tjänstetecken metall