193093-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Byggnation av industrienheter
Koncessionsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bunker och lagringsdepå Värtan
Referensnummer: SH 2021/70
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45213251 Byggnation av industrienheter
II.1.4.
Kort beskrivning
LUK - tjänster- och byggkoncessioner
Stockholms hamnar avser att upphandla en koncession för uppförande och driften av en bunkerstation i den del av Värtahamnen som kallas energihamnen.
Marken i Energihamnen ägs idag av Stockholms stad och arrenderas idag ut till Stockholm Exergi och Betongindustri AB via Stockholms Hamnar.
I samband med förslag till ny detaljplan finns markanvisningsavtal mellan Stockholms stad och intressenterna Cementa, Stockholm Exergi samt Stockholms Hamnar.
Markanvisningen till Stockholms Hamnar är tänkt att möjliggöra uppförande av en ny depå för lagring och hantering av bunkerolja och viss lagring av bränslen för samhällsviktiga funktioner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen