193100-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm-Arlanda: Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grab & GO Caféer och Café Bar
Referensnummer: SDA2021-00089
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser två enheter med Grab & Go sortiment och en enhet med Café och bar på Stockholm Arlanda,.
Koncessionshavaren ska bedriva ett café med bar som även ska inkludera ett asiatiskt erbjudande på Stockholm Arlanda Airport i terminal 5 Pir F (airside).
Koncessionshavaren ska även servera enklare maträtter (kalla och varma) samt diverse bakverk och snacks.
Koncessionshavaren ska även bedriva två caféer med tydligt fokus på grab and go i respektive objekt på Stockholm Arlanda Airport i Terminal 5.
Caféerna ska ha ett sortiment som är väl anpassat för grab and go och som erbjuder ett brett sortiment av olika varianter av kaffe till både sort och tillagning. Utöver kaffe ska det även serveras andra varma och kalla drycker. Koncessionshavaren ska även servera enklare kall och varm mat to go samt diverse bakverk, godis och andra typer av snacks.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen