193101-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Ugns- och skorstenssotning
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sotningstjänster
Referensnummer: 0134/21 UH-2020-51
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90915000 Ugns- och skorstenssotning
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet avser sotning inom hela RSG:s geografiska område under hela avtalsperioden. Sotningen ska ske på ett professionellt och med sådan skicklighet och omsorg som RSG har anledning att förvänta sig av en välrenommerad leverantör i branschen.
RSG har delat in området i tre distriktsområden (Do) som vardera utgör ett eget anbudsområde
Distriktsområde 1 Göteborgs stad
Distriktsområde 2 Lerums kommun, Partille kommun, Härryda kommun och Mölndals stad
Distriktsområde 3 Kungsbacka kommun
Uppdragets omfattning i detalj framgår av upphandlingsdokumentet i dess helhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90915000 Ugns- och skorstenssotning, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90900000 Städning och renhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen