Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Produktionskök
Referensnummer: 2019-021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Storfors kommun inbjuder till anbudsgivning avseende ramavtal på livsmedel inom produktområdet Livsmedel - Produktionskök för en avtalsperiod om två (2) år med möjlighet till förlängning i omgångar i ytterligare två (2) år. Syftet med denna upphandling är att säkerställa kommunens behov av säkra leveranser av högkvalitativa livsmedel till kommunens verksamheter och till bästa pris. Leveranser kommer företrädesvis ske till produktionskök inom kommunen, dock kan även övriga verksamheter inom kommunen komma att ropa av på ramavtalet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03142500 Ägg, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15220000 Fryst fisk, fiskfiléer och övrig fisk, 15500000 Mejeriprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15896000 Djupfrysta livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med denna upphandling är att säkerställa kommunens behov av säkra leveranser av högkvalitativa livsmedel till kommunens verksamheter och till bästa pris. Leveranser kommer företrädesvis ske till produktionskök inom kommunen, dock kan även övriga verksamheter inom kommunen komma att ropa av på ramavtalet.