See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: VA-material
Beskrivning: Omfattning Upphandling avser VA-material, främst för projekt som utförs av kommunens interna anläggningslag samt kommunens driftsbehov. Köp av liknande slag förekommer via andra upphandlade avtal/kontrakt som ingår i exempelvis byggentreprenader, beläggningsarbeten, mark- och anläggningsentreprenader. Denna typ av köp är undantagna detta ramavtal. Beställningar och leveranser kommer ske successivt under avtalsperioden. Avtalsform Kommunen har för avsikt att teckna ramavtal med en (1) leverantör där samtliga villkor är fastställda. Detta under förutsättning att det finns tillräckligt många kvalificerade anbud. Avtalstid Ramavtalsstart beräknas till Februari 2025. Vid eventuell fördröjning av upphandlingsprocessen kan månaden för avtalsstart komma att förändras. Avtalslängden kommer dock inte att förkortas.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 39715300 VA-utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:104855:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 42997000 Rörledningsutrustning, 44160000 Rörledningar, ledningar, foderrör, rör och liknande föremål, 44163000 Rörledningar och armatur, 44115000 Byggnadsarmatur, 44100000 Konstruktionsmaterial och tillhörande föremål, 44163230 Rörkopplingar, 44161000 Ledningsrör, 44131000 Avloppsbrunnar, 50411100 Reparation och underhåll av vattenmätare, 44162000 Rörsystem, 44163100 Rörledningar, 44163110 Avloppsledningar, 44163111 Avloppsrör, 44164300 Rörmaterial, 44164000 Foderrör och rörledningar