Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köp av begagnade lastbilar för utbildning
Referensnummer: UH-2023-2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34134100 Lastbilar med flak
II.1.4.
Kort beskrivning
Älvdalens Utbildningscentrum AB upphandlar två st begagnade tunga lastbilar. Fordonen ska användas i utbildning vid transportprogrammet och ska vara väl anpassade för detta.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34134100 Lastbilar med flak, 34136000 Skåpbilar, 34140000 Tyngre motorfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lastbil 1 ska vara en skåpbil med bakgavellyft.
Lastbil 2 ska vara en timmerbil med kran.
Båda lastbilarna ska ha 2 extra passagerarstolar.