193170-2017 - ÄndringSverige-Huddinge: Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gladö kvarn etapp 1o2B.
Referensnummer: 17/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Huvuddel 1 (Huddinge kommun):
Utbyggnad av 2 750 m lokalgata och 380 m huvudgata inklusive belysning.
Markarbete för el och tele.
Huvuddel 2 (Stockholm Vatten VA AB):
— Utbyggnad av ca 3 255 m + 875 m vattenledningar.
— Utbyggnad av ca 2 615 m + 845 m spillvattenledningar självfall.
— Utbyggnad av ca 1 040 m tryckspillvattenledningar.
— Utbyggnad av ca 2 885 m + 970 m dagvattenledningar.
— Servisledningar för 121 st. fastigheter.
— Utbyggnad av 4 avloppspumpstationer utan överbyggnad inkl. konstruktionsansvar.
I.