193209-2018 - ResultatSverige-Nyköping: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HemHD-Dialysmaskin samt Portabel HemHD-Dialysmaskin
Referensnummer: DU-UPP17-0100
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Aktuell upphandling.
Upphandlingen avser ramavtal på hyra av HemHD-Dialysmaskin med tillhörande mobil vattenrenare och hyra av portabel HemHD-Dialysmaskin i enlighet med vad som beskrivs i förfrågningsunderlaget.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33181000 Dialysapparater
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
— Leverans av HemHD-Dialysmaskin samt portabel HemHD-Dialysmaskin inklusive installation samt intrimning till fullt driftfärdigt skick,
— Det ska ingå en (1) HemHD-maskin samt en (1) portabel HemHD-maskin (som träningsmaskiner för kommande HemHD-patienter) inklusive utrustning för förbehandling av ingångsvatten. Dessa maskiner kommer placeras på Mälarsjukhuset i Eskilstuna,
— Klinisk och teknisk dokumentation,
— Utbildning av klinisk och teknisk personal,
— Leverans av förbrukningsmateriel efter successiva avrop från patienten.
Utrustningen kommer att placeras hemma hos patienterna.
Patienterna kommer utföra dialysbehandlingen själva i hemmet. Patientträning på träningsmaskinen kommer att ske på Mälarsjukhuset i Eskilstuna av ansvarig personal från sjukhuset.
Mälarsjukhuset ansvarar för valideringen av dialysmaskinerna. Hyresavtal mellan köparen och leverantören kommer att tecknas med Vårdenhetschef på Dialys- och njur mottagningen.