193215-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder till Riksdagsförvaltningen
Referensnummer: 2780-2016/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
RDF avser att upphandla arbetskläder till olika personalgrupper inom RDF.
Inom RDF används tjänstedräkter, skyddskläder och övriga arbetskläder av exempelvis chaufförer, lokalvårdspersonal och våningsassistenter, samt uniformer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18110000 Arbetskläder för män, 18143000 Skyddskläder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen