Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvätt- och textilservice.
Referensnummer: KLF 2017/114
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98311100 Tvätthantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar hyra och tvätt av arbetskläder till Socialförvaltningen.
Upphandlingen omfattar även hyra och tvätt av cirkulationsgods och kundägda bad- och bäddtextilier till Socialförvaltningen och andra verksamheter inom kommunen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Tvätt- och textilservice
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen