193250-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Kommunikationsutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rakelutrustning som produkt och tjänst.
Referensnummer: 23.3-2271-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32570000 Kommunikationsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för Rakelterminaler, tillbehör till Rakelutrustning samt olika slags tjänster kopplade till detta område. Upphandlingen benämns Rakelutrustning som produkt och tjänst.
Ramavtal kommer att kunna användas för avrop av statliga myndigheter under regeringen samt myndigheter under riksdagen och andra offentligt styrda organ samt kommuner och landsting.
Denna upphandling genomförs som ett öppet förfarande enligt 6 kap. 2 § LOU.
Anbud ska vara skrivet på svenska. Svenska språket tillämpas vid all kommunikation rörande denna upphandling, med undantag för certifikat, intyg och bevis som kan vara på engelska, danska eller norska.
Sista dag för anbudsinlämning är 22.6.2017 23:59.
Anbudet ska vara giltigt till och med 30.6.2018.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32412000 Kommunikationsnät, 32571000 Kommunikationsinfrastruktur, 48500000 Programvara för kommunikation och multimedia, 48510000 Programvara för kommunikation, 51300000 Installation av kommunikationsutrustning, 72212510 Programvaruutvecklingstjänster för kommunikation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal för rakelterminaler, tillbehör till rakelutrustning samt olika slags tjänster kopplade till detta område. Upphandlingen benämns Rakelutrustning som produkt och tjänst.
Statens inköpscentrals uppdrag:
Välkommen att lämna anbud i upphandlingen av Rakelutrustning som produkt och tjänst.
Statens inköpscentral vid Kammarkollegiet ansvarar för upphandlingsverksamheten inom den statliga inköpssamordningen vilket innebär att Statens inköpscentral ingår samordnade ramavtal eller andra gemensamma avtal som effektiviserar upphandlingar avseende varor och tjänster som myndigheter upphandlar ofta, i stor omfattning eller som uppgår till stora värden. I uppgiften ingår även att tillhandahålla stödverksamhet för inköp vid avrop från de samordnade ramavtalen.
Ytterligare information om Statens inköpscentral, våra pågående upphandlingar, samordnade ramavtal och praktiska vägledningar finns på Avropa.
Avropsberättigade:
Myndigheter under regeringen är avropsberättigade med stöd av förordning (1998:796) om statlig inköpssamordning. Se Statistiska centralbyråns Allmänna myndighetsregister för detaljerad information om statliga förvaltningsmyndigheter, statliga affärsverk, AP-fonder, Sveriges domstolar och Domstolsverket samt svenska utlandsmyndigheter.
Myndigheter under riksdagen och andra offentligt styrda organ enligt 1 kap. 18 och 22 §§ lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU), samt kommuner och landsting deltar med stöd av att de har lämnat bekräftelse till Statens inköpscentral på att de önskar vara avropsberättigade på ramavtal.
Av bilaga Avropsberättigade framgår vilka myndigheter och organisationer som under ramavtalsperioden är avropsberättigade samt vilka organisationer som kan ingå i avrop. Samtliga som är avropsberättigade är benämnda som kund i upphandlingen.
Upphandlingsförfarande:
Anbudets språk:
Sista anbudsdag:
Anbudets giltighetstid:
Om anledning finns, exempelvis vid en eventuell överprövning, kan giltighetstiden för anbuden komma att förlängas. Statens inköpscentral kommer i sådana fall att begära bekräftelse hos anbudsgivaren att denne godkänner förlängningen.