193255-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Engångshandskar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städredskap, kemtekniska produkter samt engångsmaterial för servering
Referensnummer: 00088/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18424300 Engångshandskar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar:
— Städredskap
— Rengöringsmedel
— Engångsmaterial för servering, matemballering, matförvaring
— Hygien- och torkpapper
— Sopsäckar och avfallspåsar
— Skyddsprodukter, såsom engångsförkläde och skoskydd
— Hygienprodukter, såsom tvål och handdesinfektion
Helsingborgs stad: Föregående års volym var cirka 10 miljoner SEK.
Helsingborg Arena och Scen AB: Föregående års volym var cirka 132 000 SEK.
Helsingborgs hamn AB: Föregående års volym var cirka 150 000 SEK.
Nordvästra Skånes vatten och avlopp AB: Föregående års volym var cirka 51 000 SEK.
Räddningstjänsten Skåne Nordväst: Föregående års volym var cirka 150 000 SEK.
De upphandlande myndigheterna kan inte garantera några volymer under avtalstiden, antagen anbudsgivare ska leverera det verkliga behovet.
Denna upphandling kommer att ligga till grund för ett ramavtal med en (1) leverantör. Avtalet kommer att löpa under två (2) år med rätt för de upphandlande myndigheterna till förlängning i upp till ytterligare två (2) år med ett (1) år i taget. Beräknad avtalsstart är: 2020-02-01.
I denna upphandling ingår inte diskmedel och rengöringsmedel som är anpassade för storköksutrustning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 50 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18424300 Engångshandskar, 19640000 Sopsäckar och soppåsar av polyeten, 33700000 Hygienartiklar, 39222100 Engångsartiklar för catering, 39800000 Rengörings- och polermedel, 39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel, 39831210 Maskindiskmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen