193266-2022 - ÄndringSverige-Norrköping: System- och stödtjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utskriftshantering
Referensnummer: 2021-12346
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72250000 System- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Kriminalvårdens behov av utskriftshantering. Upphandlingen består av ett tjänste-/funktionsuppdrag avseende utskriftshantering (eng. "Managed Print Services") för samtliga verksamhetsställen och samtliga sysselsatta inom Kriminalvården. Tjänsten ska inkludera alla erforderliga utrustningar (hårdvaror, mjukvaror, tillbehör och förbrukningsartiklar) och tillhörande tjänster för en fullgod utskriftstjänst, dvs för utskrift, skanning, kopiering och faxning med hjälp av MFP-skrivare. Utskriftsfunktionen ska inkludera funktionalitet av typen ”Follow-Me-Print/Pull-Print” såväl som av typen ”Direct-Print/Push-Print”.